NCAA Directory

> U.S. Naval Academy

U.S. Naval Academy (USNA)

Midshipmen/ Mids

121 Blake Road
Annapolis, MD 21402-5000
Division: I (Active)
Conference: Patriot League
NCAA Member Since: 9/1/1920
Public/Private: Public
HBCU: No

Administration
Title Full Name
President Sean Buck
Director of Athletics Chester S. Gladchuk
Faculty Athletics Representative Christine Copper
Senior Woman Administrator Loretta Lamar
Senior Compliance Administrator Loretta Lamar
Fifth Person Eric Ruden
Sports Information Director Scott Strasemeier
Chief Diversity Officer Herbert Lacy
Chief Financial Officer for Athletics Colleen Jordan
Chief Financial Officer for Institution Joe Rubino
Digital/Social Media Contact Mark Leddy
Academic Reporting APR/APC/Grad-rates Loretta Lamar
Athletics Certification Liaison Loretta Lamar
Athletics Direct Report Sean Buck
Athletics Diversity and Inclusion Designee Loretta Lamar
Athletics Health Care Administrator James Berry
Director of Mental Health Care Services/Counseling Jessica Mohler
Drug Testing Site Coordinator Loretta Lamar
General Counsel Loretta Lamar
Government Relations Contact Mike Brady
Head Athletic Trainer James Berry
Head Team Physician Robert Waltz
Peer Reviewer Loretta Lamar
Senior Alumni Relations Professional Craig Washington
Student Athlete Advisory Joseph Cook
Student-Athlete Affairs Administrator Loretta Lamar
Title IX Coordinator Loretta Lamar
Transfer Portal Contact Loretta Lamar
NCAA Applications Administrator See List
Sponsored Sports for the 2022-2023 Academic Year
Sport Head Coach Division Conference
Baseball Paul Kostacopoulos I Patriot League
Football Ken Niumatalolo FBS American Athletic Conference
Men's Basketball Ed DeChellis I Patriot League
Men's Crew Robert Friedrich I Independent
Men's Cross Country Aaron Lanzel I Patriot League
Men's Golf Pat Owen I Patriot League
Men's Gymnastics Kip Simons I Eastern College Athletic Conference
Men's Lacrosse Joe Amplo I Patriot League
Men's Lightweight Crew Sean Bagnell I Independent
Men's Lightweight Football Alfonso Meidus I Independent
Men's Rugby Gavin Hickie I Independent
Men's Soccer Tim O'Donohue I Patriot League
Men's Squash Tyler Osborn I Independent
Men's Swimming and Diving Bill Roberts I Patriot League
Men's Tennis Chris Garner I Patriot League
Men's Track, Indoor Jamie Cook I Patriot League
Men's Track, Outdoor Jamie Cook I Patriot League
Men's Water Polo Luis Nicolao I Collegiate Water Polo Association
Men's Wrestling Cary Kolat I Eastern Intercollegiate Wrestling Association
Mixed Rifle Michael Anti I Great American Conference
Mixed Sailing Ian Burman I Independent
Women's Basketball Tim Taylor I Patriot League
Women's Cross Country Kim Lewnes I Patriot League
Women's Golf Nadia Ste. Marie I Patriot League
Women's Lacrosse Cindy Timchal I Patriot League
Women's Rowing Joe Schlosberg I Patriot League
Women's Rugby Vacant I Patriot League
Women's Soccer Carin Gabarra I Patriot League
Women's Swimming and Diving John Morrison I Patriot League
Women's Tennis Keith Puryear I Patriot League
Women's Track, Indoor Jamie Cook I Patriot League
Women's Track, Outdoor Jamie Cook I Patriot League
Women's Volleyball Paco Labrador I Patriot League